Entries by fondinov

Ученици од „Песталоци“ поддржани од ФИТР освоија 3 златни медали на светски натпревар во Хаг

Петтоодделенци од скопското училиште „Јохан Хајнрих Песталоци“ освоија три златни медали на светскиот натпревар во дебата и критичко размислување World Scholar’s Cup, кој се одржа во Хаг, Холандија. Во конкуренција од 1.900 ученици од 51 земја, Виктор Јакимов, Сара Кнежевиќ и Лука Вајевиќ, предводени од менторката Билјана Стојаноска, наставничка по англиски јазик, постигнаа врвни резултати. […]

Со поддршка од ФИТР, „Михајло Пупин“ стана прво средно училиште што доби фотоволтаична централа

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, заменикот министер за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски и градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски, присуствуваа на свеченоста со која се одбележи патрониот празник на средното […]

Прогласени победниците на „Наградата за социјално претприемништво 2019”

Во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) официјално по петти пат се одржа доделувањето на наградите за социјално претприемништво (Social Impact Award 2019) кои се наменети за студенти и млади од Северна Македонија. За најдобрите три идеи/решенија EdiStraw, TreeBanks и CoSense, Шпаркасе Банка Македонија обезбеди парични награди во висина од по 2.000 […]

„Петок за млади @ФИТР“ – „Забрзан курс“ за аплицирање на меѓународен хакатон на НАСА

Предизвици поврзани со вселенски истражувања, како да се аплицира на меѓународен НАСА хакатон и како да се направи интерактивна видео игрица – со овие теми започна новиот серијал настани „Петок за млади @ФИТР“ кој втора година по ред предвидува активности за поттикнување на креативните вештини и иновативноста кај младите. Над 70 средношколци има можност да […]

ФИТР достави до Владата иницијатива за поедноставување на пристапот на компаниите до финансиска поддршка, преку измени на Правилникот за инструментот за поддршка – кофинансирани грантови за технолошки развој

Измените се состојат од воведување на скратена (fast track) постапка за аплицирање за компании што веќе учествувале на јавни повици на Фондот, а кои ги поминале фазите на административна проверка и претселекција. Конкретно, секоја компанија што добила соодветни забелешки и препораки од Комитетот за одобрување на инвестиции на Фондот во последна фаза ќе може да […]

Наместо умови да извезуваме успешни приказни – Прв академски час на ФИНКИ

Знаењето е единственото богатство кое никој не може да ви го земе – со оваа порака на деканот Иван Чорбев го започна првиот академски час за учебната 2019/2020 година за 1062 бруцоши на Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Директорот на Фондот за иновации и […]

Меѓународен оглас за избор на двајца членови на Комитетот за одобрување на инвестиции

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) распиша меѓународен оглас за избор на двајца членови на Комитетот за одобрување на инвестиции. Огласот претставува редовна и транспарентна постапка која се прави поради истекот на двогодишниот мандат на двајца од вкупно пет членови на Комитетот, Глигор Ташковиќ и Авинаш Сахи. Комитетот за одобрување на инвестиции го сочинуваат […]

Креираме можности со цел младите да започнат свој бизнис и да останат дома – „Demo Day“ на „X Фактор Акцелератор“ во Велес

Одржан „Demo Day“ на „X Factor Accelerator“ од Велес – Презентирани бизнис идеите на 8 стартап тимови од првиот инвестициски циклус пред Комитетот за одобрување инвестиции. „Demo Day“ е финален настан од првиот инвестициски циклус, во кој можноста за аплицирање ја искористија 50 апликанти. Од нив, низ процесот на евалуација кој финишираше со испорака на […]